sobota, 30 lipca 2011

Saver - kontrola wydatków

Na pierwszy ogień wybrałem aplikację Saver czyli jeden z najładniejszych programów, jakie mam.

To prosta aplikacja, która umożliwia zapisywanie wszelkiego rodzaju wydatków, a na podstawie zgromadzonych danych generuje dzienne, tygodniowe czy też miesięczne zestawienia lub też wykresy. Dzięki temu widać jak na dłoni, gdzie znikają nasze ciężko zarobione pieniądze :]


Po pierwszym uruchomieniu  należy ustawić miesięczny budżet na wydatki. W tym celu należy kliknąć belkę budżetu na ekranie głównym. Po zaakceptowaniu, pojawia się pasek postępu, gdzie z lewej jego strony podana jest kwota dostępna, a po prawej kwota wydana. W miarę przybywania wydatków biały pasek będzie co raz krótszy.

Teraz czas na pierwszy wydatek. Autor przewidział dwie możliwości jego wprowadzenia - albo poprzez tapnięcie na wolne miejsce w sekcji Balance, albo tapnięcie plusika znajdującego się na środku dolnej belki. Wpisujemy kwotę za pomocą wyświetlonej klawiatury, a następnie wybieramy jedną z 15 podstawowych kategoriiOgólne, Dzieci, Dom, Rozrywka, Garderoba, Artykuły spożywcze, Różne, Jedzenie, Opłaty, Transport, Media, Osobiste, iTunes, Samochód oraz Wakacje. W tym momencie możemy tapnąć Save, aby dodać wpis, lub rozszerzyć wpis o kilka szczegółów.

Po dwukrotnym tapnięciu na wybraną kategorię pojawią się opcje dodatkowe. Możemy wybrać podkategorię (jedną z sześciu domyślnych, lub jedną z sześciu własnych), zmienić datę wydatku, dodać słowną notatkę, lub sfotografować to, na co przed chwilą wydaliśmy swoje pieniądze. Szczerze mówią ta ostatnia opcja wydaje mi się nieco dziwna :) Co do podkategorii - aby dodać własną, trzeba przesunąć w lewo kolorową część, i przytrzymać palec na jednym z sześciu wielokropków (czyli '...'). Pojawi się ekran edycji. W ten sam sposób edytujemy i usuwamy swoje podkategorie.

Druga ikonka z dolnej belki, mianowicie wykres kołowy, pozwala nam obejrzeć swoje wydatki w formie właśnie wykresu. Po obejrzeniu efektownej animacji widzimy, na co wydaliśmy najwięcej. Po tapnięciu na wybraną część wykresu, pojawią się wszystkie wydatki z tej kategorii, które mieliśmy w wybranym miesiącu. Jak zmienić widok miesiąca na widok roku, bądź tygodnia? Wystarczy tapnąć na oko w lewym górnym rogu. Wykresy kołowe można przesuwać w prawo i w lewo, dzięki czemu możemy zobaczyć poprzednie i następne okresy czasu.

Kolejna ikonka, to historia. Bardzo podobna opcja do wykresu, z tym że zamiast koła, mamy zestawienie w tabelce, a zamiast procentów - kwoty. Tutaj również autor z kraju śniegu i niedźwiedzi umożiwił wyświetlanie tygodnia, miesiąca oraz roku.

Ostatnia karta, to opcje. Możemy ustawić ekran początkowy, który wyświetla się po uruchomieniu aplikacji, walutę, w jakiej mamy wydatki, dzień, w ktrórym zaczyna się nasz tydzień oraz kod dostępu. Możemy również się zarejestrować, co umożliwi nam utworzenie kopii zapasowej naszych danych na serwerze autora. Poniżej znajduje się przycisk do krótkiej pomocy.

W krótkiej pomocy nie ma odpowiedzi na pytanie Jak usunąć istniejący wpis? Odpowiedź znalazłem na twitterze, mianowicie należy udać się do pierwszego ekranu, i przesunąć palec wzduż danego wpisu. Pojawi się wtedy przycisk Delete.

Podsumowując - bardzo użyteczny, prosty program który z pewnością zastąpi notes czy też arkusz kalkulacyjny w funkcji zapisywania wydatków.

  • Saver ~ Control your Expenses
  • autor: Alex Solonsky
  • kategoria: finanse
  • język: angielski
  • cena: 2,39 €


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz