poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Reeder - czytnik RSS

Zapewne większość z Was na codzień korzysta z dobrodziejstwa Internetu, jakim są kanały RSS. Być może używacie do tego agregatora od Google. Dzisiaj zajmę się programem, który przeniesie nasze kanały RSS wprost na ekran iPhone'a, iPoda bądź iPada. Ja skupię się na pierwszych dwóch urządzeniach. Wersja na iPada jest nieco bardziej rozbudowana i nieco droższa. Natomiast ogólnie Reeder wyróżnia się prostotą obsługi, bajecznym interfejsem i genialną opcją, która umożliwia przeczytanie całego wpisu bez konieczności wchodzenia na stronę www autora. Ale o tym nieco niżej.

Najważniejszą informacją jest to, że Reeder nie jest samodzielnym agregatem, a jedynie połączeniem z naszym kontem Google Reader. Notabene bardzo rozbudowanym połączeniem :) Wracając - do używania Reedera potrzebne będzie właśnie konto Google. Podczas pierwszego uruchomienia należy podać swoje dane do owego konta (wskazówka dla korzystających z podwójnego logowania Google - należy wygenerować jednorazowe hasło dostępu i jego użyć). Po pierwszym zalogowaniu zobaczymy swoje nieprzeczytane wiadomości, mniej więcej w sposób, jak na zrzucie obok.

Na samym dole aplikacji znajdują się cztery ikonki. Kolejno od lewej: elementy oznaczone gwiazdką, elementy nieprzeczytane, wszystkie elementy oraz przycisk odświeżania. Chcąc obejrzeć nieprzeczytane elementy, należy tapnąć w "Unread", następnie w pierwszy wpis. Przejść do kolejnego wpisu można w dwojaki sposób: albo strzałkami góra-dół pod wpisem, albo przeciągając wpis maksymalnie w górę, lub w dół. Ta druga opcja jest bardzo wygodna.

Pozostałe ikonki widoczne podczas czytania pojedynczego wpisu to, kolejno od lewej: oznacz wpis jako nieprzeczytany, oznacz gwiazdką, następny element, poprzedni element, udostępnij. To ostatnie menu pozwala nam podzielić się wpisem ze znajomymi, na przykład poprzez Delicious, Twittera, Facebooka czy wiadomość email. Możemy również przesłać wpis do takich aplikacji jak między innymi Instapaper, ReadItLater czy też Readability. Najciekawszą opcją zajmuje się jednak przycisk R w prawym górnym rogu ekranu. Jest to funkcja zapożyczona z programu Readability, a mianowicie pobiera ona cały wpis z witryny twórcy, pomijając reklamy, ale pobierając zdjęcia. Oznacza to, że aby przeczytać newsa z WP na temat Nicka Heidfelda, nie musimy otwierać strony WP, a po tapnięciu w R zamiast kilku linijek wstępu, w oknie Reedera pojawia się cały news. Wygodne? Owszem, ale proponuję zapoznać się z wpisem, w którym Przemek Pająk neguje pojawienie się tej właśnie funkcji - Reeder zagraża istnieniu Spider’s Web. Osobiście po części się z nim zgadzam, co nie zmienia faktu, że funkcja Readability jest swego rodzaju przełomem w korzystaniu z kanałów RSS.

Warto wspomnieć o gestach w aplikacji. Wystarczy udać się do widoku ogólnego wszystkich wpisów, przesunąć wpis w prawo, aby oznaczyć go jako nieprzeczytany (bądź też jako przeczytany). lub też w lewo - aby oznaczyć go gwiazdką.

Wszystkie ustawienia programu, włącznie z danymi konta google, znajdują się w głównym menu ustawień urządzenia. Możemy ustawić między innymi okres czasu, z jakiego synchronizują nam się wpisy, włączyć pobieranie obrazów do wpisów, aby można je było czytać offline (niestety, pobrane zostaną tylko te, które zostaną udostępnione w klasyczny sposób, nie dotyczy to obrazów pobieranych przez funkcję R), dane do kont społecznościowych, sortowanie wpisów, oraz zmienić działanie gestu przesunięcia wpisu w lewo, z dodania gwiazdki na przesłanie wpisu do Instapaper, ReadItLater lub też do Readability.

Podsumowując - aplikacja must-have, obowiązkowy wręcz zakup posiadacza urządzenia z iOS, który czytuje RSS-y.

  • Reeder
  • autor: Silvio Rizzi
  • kategoria: wiadomości
  • język: angielski
  • cena: 2,39 € (3,99 € dla iPada)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz